Conferința "Breast Meeting" - 12 septembrie 2025
În 12 septembrie a avut loc prima ediție a conferinței Breast Meeting care a reunit specialiști din chirurgie generală și plastică, oncologie și radioterapie într-un eveniment multidisciplinar dedicat tratamentului modern al cancerului mamar și reconstrucției imediate.
Programul a inclus:
- prezentări despre testarea genetică, radioterapia hipofractionată și provocările radioterapiei în reconstrucția imediată,
- actualități privind managementul axilei și indicațiile mastectomiei,
- perspective chirurgicale moderne: de la tratamentul cancerului mamar triplu negativ la mastectomii conservatoare cu reconstrucție imediată.
Invitatul special, Prof. Marzia Salgarello (University Hospital A. Gemelli, Roma, Italia), a împărtășit experiența sa unică după peste 1500 de paciente tratate prin tehnica Direct to Implant using Prepectoral Polyurethane implants.
Sesiunile dedicate reconstrucției mamare imediate au reunit specialiști din centre universitare din București, Brașov și Târgu Mureș, cu prezentări despre:
- reconstrucția cu țesut autolog,
- mastectomia video-asistată,
- particularități tehnice și criterii standardizate pentru reconstrucția mamară.
Evenimentul a inclus și o sesiune video de caz clinic, precum și un workshop practic pentru tinerii specialiști, axat pe instrumentar chirurgical și tehnici reconstructive moderne.
Evenimentul a fost organizat de Spitalul Clinic Județean Mureș în colaborare cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” , prin echipa multidisciplinarã a cancerului de sân, cu sprijinul unor invitați de prestigiu din țarã și din strãinãtate.
Împreunã consolidãm o comunitate medicalã multidisciplinară pentru sprijinul pacientelor noastre.
#BreastMeeting #Chirurgie #ReconstrucțieMamară #Oncologie #Radioterapie #SCJM #UMFST





















